Craig Corporation incurred the following costs while manufacturing its product.
ID: 2382069 • Letter: C
Question
Craig Corporation incurred the following costs while manufacturing its product.
Work-in-process inventory was $13,470 at January 1 and $12,300 at December 31. Finished goods inventory was $62,910 at January 1 and $57,180 at December 31.
Instructions
(a) Compute cost of goods manufactured.
(b) Compute cost of goods sold.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Cost of Goods Manufactured = 316510
Part B:
Cost of Goods Sold = Cost of Goods Manufactured + Opening Stock of Finished Goods - Closing Stock of Finished Goods = 316510 + 62910 - 57180 = 322240
Thanks.
105150 Labor costs of assembly-line workers
105720 Overheads
Factory supplies used 24430
Property taxes on plant 18190
Depreciation on plant 61850
Total Overheads 104470 104470 Total Manufacturing Cost
315340 Add Opening WIP
13470 Less Closing WIP
-12300 Cost of Goods Manufactured
316510