Total Materials Variance Krumple Inc. produces aluminum cans. Production of 12-o
ID: 2546569 • Letter: T
Question
Total Materials Variance Krumple Inc. produces aluminum cans. Production of 12-ounce cans has a standard unit quantity of 4.7 ounces of aluminum per can. During the month of April, 450,000 cans were produced using 1,875,000 ounces of aluminum. The actual cost of aluminum was $0.10 per ounce and the standard price was $0.08 per ounce. There are no beginning or ending inventories of aluminum. Required: Calculate the total variance for aluminum for the month of April. Enter amount as a positive number and select Favorable or Unfavorable. UnfavorableExplanation / Answer
it is unfavourable
Material Cost variance=MPV+MUV
=-75000+19200
=-55800
unfavourable
Material usage variance =(SQ-AQ used)*SP =(4.7*450000-1875000)*.08 19200 It is favourable Material price Variance =(AR-SR)*AQ =(.08-.04)*1875000 75000it is unfavourable
Material Cost variance=MPV+MUV
=-75000+19200
=-55800
unfavourable