The Charade Corporation is preparing its Manufacturing Overhead budget for the f
ID: 2565373 • Letter: T
Question
The Charade Corporation is preparing its Manufacturing Overhead budget for the fourth quarter of the year. The budgeted variable manufacturing overhead is $5.00 per direct labor-hour; the budgeted fixed manufacturing overhead is $75,000 per month, of which $15,000 is factory depreciation. If the budgeted direct labor time for December is 8,000 hours, then average budgeted manufacturing overhead per direct labor- hour is closest to: Multiple Choice $14.38 per direct labor-hour $9.38 per direct labor-hour $12.50 per direct labor-hourExplanation / Answer
A. $14.38 per direct labor-hour
Budgeted manufacturing overhead = $75,000 + ($5.00 per direct labor-hour × 8,000 direct labor-hours)
= $75,000 + $40,000 = $115,000
Average budgeted manufacturing overhead per unit = $115,000 ÷ 8,000 per direct labor-hour
= $14.38 per direct labor-hour