Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please help and show all work! 1) If the quick ratio for a firm is .91, the tota

ID: 2638977 • Letter: P

Question

Please help and show all work!

1) If the quick ratio for a firm is .91, the total current assets is $781,800, and total current liabilities is $532,100. what is the level of Inventory for the firm? 2) If the days sales outstanding for a tints is 39 days and accounts receivable is $1,631,400, what is the level of sales for the firm? 3) If days purchases in inventory for a firm is 153 days, sales is $5,481,400, and the gross profit margin is 37%,what is the level of inventory? 4) If days payables outstanding for a firm is 52 days, sales is $5,875.800, and the gross profit margin is 31%, what is the level of accounts payable? 5) If the debt to asset ratio for a finis is .37 and the level of total assets is $8,743,900, what is the debt to equity ratio? 6) If the debt to equity ratio for a firm is 1.26, and the level of equity is $6,947,200, what is the level of total assets? 7) If total asset turnover for a firm is 2.18 and net profit margin is .0425, what is the return on assets? 8) If the firm in (7) has a debt to asset Ratio of .61, what is their return on equity? 9) If sales for a firm are $8,419,700 and the net profit margin is .0575, what is the earning after tax? 10)If the firm in (9) has total assets of $9,838,500, what is the return on assets?

Explanation / Answer

Answer (1) Quick ratio= Current Assets - Inventory / Current liability

   .91 = 781800-Inventory / 532100

Inventory = $ 297589

(2) Debtor turnvover ratio = Net credit sales / Average debtor

9.35 (365/39) = Net credit sales/1631400

Net credit sales = $15268230.76

(3) Net credit purchase = $5481400 * 63% (1-37%)

= $3453282

Creditor turnover ratio = Net credit purchase/ Average account payable

2.385 ( 365/153) = $3453282/ Average account payable

Average account payable = $1447917

(4) Net credit purchase = $5875800 * 69% (1-31%)

= $4054302

Creditor turnover ratio = Net credit purchase/ Average account payable

7.02 (365/52) = $ 4054302/ Average account payable

Average account payable = $ 577535.89

(5) Debt to total assets = Debt / Total assets

.37 = Debt / $8743900

Debt = $3235243

Equity = Total Assets - Debt

= $8743900- $3235243

= $5508657

Debt - Equity ratio = Debt / Equity

= 3235243/5508657

= 0.587

(6)  Debt - Equity ratio = Debt / Equity

1.26 = Debt/ 6947200

Debt = $8753472

Total Assets = Debt + Equity

= 8753472 + 6947200

=$ 15700672

(7) Total Assets turnover ratio = Net sales/ Total Assets

2.18 = sale / total assets

Total assets = sales / 2.18

profit margin = net profit / total sale

0.425 = net profit / total sale

net profit = 0.425 * total sale

Return on assets = profit / total assets

= 0.425 * sale / (sales / 2.18)

= 0.9265

8) Debt / Total Assets = 0.61

Total Assetss - equity / Total Assets = 0.61

.39 Total assets = Equity

(9) Earning after Tax = Sales * Net profit margin

=$8419700 * .575

= $ 4841327.5

(10) Total Assets = $ 9838500

Return on Total Assets = Earning after Tax/ Total assets

= $4841327.5 / $9838500

= 49.21%