Please show work and label answers. Amazon.com issued an initial public offering
ID: 2767878 • Letter: P
Question
Please show work and label answers.
Amazon.com issued an initial public offering in May of 1997. Prior to its IPO, the following information on shares outstanding was listed in the final prospectus: As indicated above, the firm issued 3,000,000 new shares in the IPO. The initial price was $18.00 per share with investment bankers retaining S1.26 of that price as fees. The final first-day closing price was $23.50. What were the total proceeds from this offering (from the new shares issued)? How much of that total went to Amazon (net of fees)? How much went to the investment bankers? What percent went to the investment bankers? Mr. Doerr owned a significant number of shares. What was the market value of these shares at the end of the first day of trading? What was the total market value of Amazon.com following its first day as a publicly held company?Explanation / Answer
Solution:
1) Calculation of total proceeds from this offering:
Total proceeds = 3,000,000 * $18.00 = $54,000,000
To Amazon = 3,000,000 * $16.74 (18 - 1.26) = $50,220,000
To the Investment Bankers = 3,000,000 * $1.26 = $3,780,000, or 7% of the offer price
2) Calculation of Market value of Mr. Doerr:
Market Value = 3,401,376 * $23.50 = $79,932,336
3) Calculation of total market value of Amazon.com:
Total market value = (20,858,702 + 3,000,000) * $23.50 = $560,679,497