Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Answer question 1 and question 2: Sales price of a new home sold in US: 2007: $2

ID: 2789889 • Letter: A

Question

Answer question 1 and question 2:

Sales price of a new home sold in US: 2007: $240,300 2017: $319,700

Monthly average "commitment rate”(i.e. interest rate) on a 30-year fixed rate mortgage: 2007: 3.81 2017: 6.38

Question 1: Supposing a 20% down payment, what would be the size of the mortgage required to buy a house with the median price in September of 2007 and September of 2017?

Question 2: Based on the interest rates above and the mortgage amounts in question 1, what would be the monthly payment for a 30-year fixed rate mortgage in September of 2007 and September of 2017?

Explanation / Answer

Q1)

20% down payment

Mortgage in 2007 = (1-20%)*240300 = 192240

Mortgage in 2017 = (1-20%)*319700 = 255760

Q2)

2007

Monthly rate (r) = 3.81%/12 = 0.3175%

Number of payments(n) = 30*12 = 360

Monthly payment (PMT) = Mortgage * r / (1 - (1+r)-n )

PMT = 192240*0.3175% / (1 - (1+0.3175%)-360 )

       = 896.85

2017

Monthly rate (r) = 6.38%/12 = 0.5317%

Number of payments(n) = 30*12 = 360

Monthly payment (PMT) = Mortgage * r / (1 - (1+r)-n )

PMT = 255760* 0.5317% / (1 - (1+ 0.5317%)-360 )

       = 1596.45