Consider the motion of skydiver, jumping from the airplane. The downward motion
ID: 2868851 • Letter: C
Question
Consider the motion of skydiver, jumping from the airplane. The downward motion is accelarated by gravitational force of earth but is also resisted by friction with air. The velocity v(t) is a function of time. This is given by equation v'(t) = g - (0.0031)v^2 where g = 9.8m/s2 . Thus, the derivative function f(t, v) = 9.8 - 0.0031v^2 .The diver will eventually reach the terminal velocity of 56m/s. Solve this equation using Trapezoidal Method (using Matlab) and find out after what time the diver will reach 90% of the terminal velocity. As the initial condition you need to take v(0) = 0 you can choose h = 0.1 and h = 0.2 and try finding values for 0 <= t <= 20.
Explanation / Answer
v'(t) = g ? (0.0031)v^2
f(t, v) = 9.8 ? 0.0031v^2
there are many question marks
please write correct symbol in place of question mark