Information From the recent National Survey of Families and Households the follo
ID: 2946076 • Letter: I
Question
Information From the recent National Survey of Families and Households the following information was reported... Proportion with some Post secondary Education Housework Hours Employment Hours (weekly) (weekly) Gender Sample SizeMean 1310 1490 sd 12.9 18.2 Mean 31.8 27.8 39.0 44.5 48 51 Male 18.1 22.6 Female Drawing from these data as needed, use 95% confidence to answer the following Question 18 (2 points) "Females work fewer employment hours than males" Start with the hypotheses: Save Question 19 (6 points) Calculate the test statistic (to 2 decimal places). The value is.. Save Question 20 (2 points) What is the critical value? SaveExplanation / Answer
18)
we need to check if fwmale work fewer hours than male
or male work more hours than female (alternalte hypothesis)
there is always equality in null hypothesis
hence option A) is correct
19)
using minitab
Two-Sample T-Test and CI
Sample N Mean StDev SE Mean
1 1310 31.8 39.0 1.1
2 1490 27.8 44.5 1.2
Difference = ? (1) - ? (2)
Estimate for difference: 4.00
95% lower bound for difference: 1.38
T-Test of difference = 0 (vs >): T-Value = 2.51 P-Value = 0.006 DF = 2798
Both use Pooled StDev = 42.0166
19)TS = 2.51
20)
critical value = 1.645
21)
TS > critical value
we reject the null hypothesis
and conclude that there is difference between male and female
option B) is correct
Please post rest questions again
we have to solve first 4 sub parts