Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Info: Ho:1 = 2 H1:1 > 2 n1 = n2 = 15 xbar1 = 7.7 xbar2 = 5.7 s1^2 = 4 s2^2 = 9 A

ID: 2958163 • Letter: I

Question

Info:

Ho:1 = 2

H1:1 > 2

n1 = n2 = 15

xbar1 = 7.7

xbar2 = 5.7

s1^2 = 4

s2^2 = 9

Assume equal variance

=0.05

Questions:

a.) Do you accept or reject the null hypothesis and what is the P-Value?

b.) What is the power of the test in part a if 1 is 3 units greater than 2?

c.) Assuming equal sample sizes, what should the sample size be to obtain =0.05 if 1 is 3.1 units greater than 2? Assume =0.05.

 

My attempt:

a.)I calculated a pooled variance of 2.14834, said that we should reject the null because the p-value is somewhere between 0.01 and 0.025. I can't get an exact number for the P-value but I need it. How do I get???

b and c.) I calculated the power to be 0.933 and the sample size to be 16. Are these correct?

PARTS B AND C ARE CORRECT AND THE NULL HYPOTHESIS IS REJECTED. THE ONLY THING I CAN'T FIGURE OUT IS HOW TO CALCULATE THE EXACT P-VALUE. 

Explanation / Answer

Since you've already calculated part b and c, I will try to explain part a.

The Test Statistic for a paired T Test is given by the following equation:
t=(xd-hypothesized value)/(sd/n) where the test is based on df=n-1

Ho:1 = 2            

H1:1 > 2

n1 = n2 = 15

xbar1 = 7.7            xd=(x1-x2)   sd=(s1-s2)

xbar2 = 5.7

s1^2 = 4                 s1=2

s2^2 = 9                 s2=3   

xd=(7.7-5.7)=2

sd=(2-3)=-1

t=(2)-0/(-1/15)=-2/.2582=-7.75 with df=14

The pvalue of a test statistic of -7.75 and degrees of freedom of 14 is 0

p value0 =.05

Since 0<.05, The null hypothesis is rejected

I hope this helped!

Cheers!