Could anyone help me with this one please? The company has been asked to asess t
ID: 2997965 • Letter: C
Question
Could anyone help me with this one please?
The company has been asked to asess the effects of a variety of engineering conditions on a selection of components.
Calculate the diamter of a medium carbon steel pin in double shear subjected to a suddenly applied shearing force of 150000N.
(I have been told that force should be 75000N for double shear and stress value should be 580 N/mm2 although this needs to be reduced due to sudden loading)
Could you please write some explanation with the calculation for me?
Explanation / Answer
150 000 N * 2 For Suddenly Applied = 300 000 N
300 000 N / 2 For Double Shear = 150 000 N
P = 150 000 N
t = 580 Mpa
p/t / (0.25*pi)
150 000 N / 580 Mpa / 0.785
= 18 mm