Course Messages Forums Calendar Gradebook Home> Assessment Chapter 4 Homework Du
ID: 3057145 • Letter: C
Question
Course Messages Forums Calendar Gradebook Home> Assessment Chapter 4 Homework Due in 1 hours, 51 minutes. Due Sun 03/04/2018 11:59 pm Question:s In a study of brand recognition, 1043 consumers knew of WalMart, and 3 did not. Use these results to estimate the probability that a randomly selected consumer will recognize WalMart. Report the answer as a percent rounded to one decimal place accuracy. You need not enter the'%" symbol. O2r1 prob- 941/1 Points possible: 1 This is actempt 1 of3. 97r1/1] Submit 99r1 911r11 12 [1,1] 13r/1] 91411] 915r/1] 016[1/1 18[1/1 0 2000,1) 921 11/1 O Type here to search 1009 PM ^ 41) 3/4/2018Explanation / Answer
1)probability =1043/1046=99.7%
2) probability =(3950/4000)*(3949/3999)*(3948/3998)*(3947/3997)*(3946/3996)=93.9%
3)
probability=(75+13+264)/367= 95.9%
4)
P(A|B) =0.0025*0.85/(0.0025*0.85+0.9975*0.1)=2.09%
P(A'|B') =0.9975*0.9/(0.0025*0.15+0.9975*0.9)=100.0%
respond refused total 18-21 75 13 88 22-29 264 15 279 total 339 28 367