Course Messages Forums Calendar Gradebook Home> Test 2 Timelimit 1 hour, 15 minu
ID: 3066642 • Letter: C
Question
Course Messages Forums Calendar Gradebook Home> Test 2 Timelimit 1 hour, 15 minutes. 1:09:50 remaining. D] A card is drawn randomly from a standard 52-card deck. Find the probability of the given event. (a) The card drawn is 7 The probability is: Questions C 91 (01) Preview Q2 (01) P94(01) P6(01) (b) The card drawn is a face card (Jack, Queen, or King) The probability is P Preview (c) The card drawn is not a face card. The probability is Preview P99(0m) 10(o1) 11 (01) 012(on) 13(o1) Points possible: 1 This is attempt 1 of2 Message instructor aboutthisquestion Submit Grade: 0V13 Print VersionExplanation / Answer
(a)
P(card drawn is 7) = 4/52 = 0.0769
(REASON: Thereare 52 cards in total. Number cards with 7 is 4)
(b)
P(Face card)= 12/52 = 0.2308
(Total number of face cards = 4X 3 = 12)
(c)
P(Not a Face card) = 1 - 0.2308 = 0.7692