Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sample of 80 women is obtained and their heights and pulse rates are measured.

ID: 3157963 • Letter: A

Question

A sample of 80 women is obtained and their heights and pulse rates are measured. The linear correlation coefficient is 0.203 and the equation of the regression line is y=17.9+0.910x, where x represents height. The mean of the 80 heights is 62.8in and the mean of the 80 pulse rates is 72.9 beats per minute. Find the best predicted pulse rate of a woman who is 74 in tall. Use a significance level of @=0.05.
(use the critical values of the Pearson correlation coefficient r)
The best predicted pulse rate of a woman who is 74in tall is ??? beats per minute.

Explanation / Answer

Here X = 74 inches so predcited value of Y for X = 74 is

y=17.9+0.910 *74 = 85.24

The best predicted pulse rate of a woman who is 74in tall is 85.24 beats per minute