Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sample of 80 adult TV viewer show that the mean time between the use of remote

ID: 3158982 • Letter: A

Question


A sample of 80 adult TV viewer show that the mean time between the use of remote controller during commercial is equal to 5.25 seconds. Assuming that sigma is known to be 2.50 seconds, use a significance level 0.05 to test the claim that the mean time between the use of remote control during commercials is 5.00 seconds. State H_0 and H_1, (null hypothesis and alternative hypothesis respectively) using mu. Determine the test statistic. Find the proper P-value. Do you reject H_0 or fail to reject H_0? State your conclusion regarding the original claim

Explanation / Answer

a) Ho= u= 5

H1 = u>5

b) test static = (5.25 - 5)/(2.5/sqrt(8)) = 0.89

the significance level = 0.05

c) from the z table the p value = 0.8113

d) as the p value is greater then the significance level therefore we will rejet the null hypothesis

e) conclusion will be we will reject the null hypothesis as there is enough evidence to support the caim the mean is greater then 5 seconds