Problem 8.22 The tires of a car make 86 revolutions as the car reduces its speed
ID: 3161815 • Letter: P
Question
Problem 8.22 The tires of a car make 86 revolutions as the car reduces its speed uniformly from 90.0 km/h to 58.0 km/h. The tires have a diameter of 0.84 m. Part A What was the angular acceleration of the tires? Express your answer using two significant figures. rad/s? Submit My Answers Give Up Part B If the car continues to decelerate at this rate, how much more time is required for it to stop? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. t Value Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
Here,
theta = 86 rev = 540.3 radians
intial velocity , ui = 90 km/hr
ui = 25 m/s
initial angular speed, wi = 25/(0.84/2) = 61 rad/s
final velocity , uf = 58 km/hr = 16.11 m/s
final angular speed , wf = 16.11/(0.84/2) = 38.4 rad/s
part a) let the angular acceleration is a
Using third equation of motion
wf^2 - wi^2 = 2 * theta * a
38.4^2 - 61^2 = 2 * 540.3 * a
solving for a
a = -2.08 rad/s^2
the angular acceleration is -2.08 rad/s^2
part b)
let the time taken is t
t = wf/a
t = 38.4/2.08
t = 18.5 s
the time taken is 18.5 s
part C)
acceleration , at = 2.08 * (0.84/2) = 0.87 m/s^2
for the total distance
25^2 = 2 * 0.87 * d
d = 357 m
the stopping distance is 357 m