Refer to the Minitab display to the right. The probabilities were obtained by en
ID: 3176245 • Letter: R
Question
Refer to the Minitab display to the right. The probabilities were obtained by entering the values of n = 5 and p = 0.198. In a clinical test of a drug. 19.8% of the subjects treated with 10 mg of the drug experienced headaches. In each case, assume that 5 subjects are randomly selected and treated with 10 mg of the drug. Find the probability that more than one subject experiences headaches. The probability that more than one subject experiences headaches is. (Round to four decimal places as needed.)Explanation / Answer
P(X > 1) = 1 - [P(X =0) + P(X=1)]
= 1 - (0.3318 + 0.4096)
= 0.2586