Refer to the Minitab display to the right. The probabilities were obtained by en
ID: 3317455 • Letter: R
Question
Refer to the Minitab display to the right. The probabilities were obtained by entering the values of n = 5 and p = 0.157. In a clinical test of a drug, 15.7% of the subjects treated with 10 mg of the drug experienced headaches. In each case, assume that 5 subjects are randomly selected and treated with 10 mg of the drug. Find the probability that at least four of the subjects experience headaches Binomial with n = 5 and p=0.157 0 2 4 P(X = x) 0.4257 0.3964 0.1477 0.0275 0.0026 0.0001 The probability that at least four of the subjects experience headaches is (Round to four decimal places as needed.)Explanation / Answer
Solution :
From using binomial probability table ,
The probability that at least four of the subjects experience headaches is ,
P(at least four headaches) = P(x = 4) + P(x = 5) = 0.0026 + 0.0001 = 0.0027
The probability that at least four of the subjects experience headaches is = 0.0027