Refer to the Minitab display to the right. The probabilities were obtained by en
ID: 3355561 • Letter: R
Question
Refer to the Minitab display to the right. The probabilities were obtained by entering the values of n 5 and p 0.161. In a clinical test of a drug, 16.1% of the subjects treated with 10 mg of the drug experienced headaches. In each case, assume that 5 subjects are randomly selected and treated with 10 mg of the drug. Find the probability that at least four of the subjects experience headaches. Binomial with n = 5 and p=0.161 0.4157 0.3989 0.1531 0.0294 0.0028 0.0001 0 The probability that at least four of the subjects experience headaches is (Round to four decimal places as needed.)Explanation / Answer
Solution:
n = 5
p = 0.161
binomila probability distribution
Formula:
P(k out of n )= n!*pk * qn-k / k! *(n - k)!
probability that atleast four of the subjecte experiance headache = P( x = 4 ) + P( x = 5 )
= 5!*0.1614 * 0.8395-4 / 4! *(5 - 4)! + 5!*0.1615 * 0.8395-5 / 5! *(5 - 5)!
= 0.0028 + 0.0001
= 0.0029