Marketing research by Pete\'s Coffee & Tea indicates that 70% of all customers p
ID: 3178126 • Letter: M
Question
Marketing research by Pete's Coffee & Tea indicates that 70% of all customers put sugar in their coffee, 35% added milk, and 25% use both. Suppose a Pete's Coffee & Tea customer is selected at random. Find the probability that the customer uses just sugar.
Combination that 70% of all customers put sugar 1 15 ptsl Marketing research by Pete's Coffee & Tea indicates customer is their 35% added milk, and 25% use both. Suppose a Pete's Coffee & Tea selected at random. Find the probability that the customer uses just sugar. M .35 C. n Sn m 2.5Explanation / Answer
here probabilty of sugar=P(s)=0.7
and probabilty of both =P(SnM)=0.25
hence probability of only sugar =P(S)-P(SnM)=0.7-0.25=0.45