College admissions: A small college has enough space to enroll 300 new students
ID: 3245130 • Letter: C
Question
College admissions: A small college has enough space to enroll 300 new students in its incoming freshman class. From past experience, the admissions office knows that 65% of students who are accepted actually enroll. If the admissions office accepts 445 students, what is the probability that there will be enough space for all the students who enroll? Use the TI-84 calculator as needed. Round the answer to four decimal places. The probability that there will be enough space for all the students who enroll isExplanation / Answer
Answer:
Binomial distribution used.
n=445, p=0.65
P( x 300) = 0.8685 ( four decimals).