Please explain as much as possible. Also, can you tell me that how I have to sol
ID: 3366863 • Letter: P
Question
Please explain as much as possible.
Also, can you tell me that how I have to solve the problem if the problem "college teachers is generally other than that of high school teachers" change to "college teachers is less than that of high school teachers" or "college teachers is more than that of high school teachers"?
Thank you.
day (in minutes) is 228 min with standard In a roup of 18 college teaches, the mean time spent sittirng at work per day in minutes) is 202 min with standard deviation 33.55 iIn a group of 17 high school teachers, the meari tine spent sitting at wok pe deviation 34.95 min. Let ?? and ?2 be the mean time spent sitting at work per day of college teachers and high school teachers of college At significance evel ? 0.001 the two samples are showing strong evidence that mean time spent sitting at work per day of college teachers is generally other than that of high school teachers. TRUE OFALSE Note: Use at most 3 decimal places for t vae, and 4 decimal places for SEe in your calculationExplanation / Answer
Ans:
pooled standard deviation=SQRT((17*33.55^2+16*34.95^2)/(18+17-2))=34.23594
standard error=34.23594*sqrt((1/18)+(1/17))=11.57859
Test statistic:
t=(202-228)/11.57859
t=-2.246
df=18+17-2=33
p-value=tdist(2.246,33,1)=0.0158
As,p-value>0.001,we fail to reject null hypothesis.
There is not strong evidence to conclude that mean time spent sitting at work per day of college teachers is generally lower than that of high school teachers.
(False)