Calcium phosphate, silicon dioxide, and coke may be heated together in an electr
ID: 473559 • Letter: C
Question
Calcium phosphate, silicon dioxide, and coke may be heated together in an electric furnace to produce phosphorus, as shown in the following equation: 2 Ca3(PO4)2 + 6 SiO2 + 10C--> 6CaSiO3 + 10 CO + P4 In this reaction, how many pounds of calcium phosphate would be needed to make 100 lb of phosphorus? I got 500 How much calcium silicate would be formed as a by product? How much sand would be used up in this same reaction? Calcium phosphate, silicon dioxide, and coke may be heated together in an electric furnace to produce phosphorus, as shown in the following equation: 2 Ca3(PO4)2 + 6 SiO2 + 10C--> 6CaSiO3 + 10 CO + P4 In this reaction, how many pounds of calcium phosphate would be needed to make 100 lb of phosphorus? I got 500 How much calcium silicate would be formed as a by product? How much sand would be used up in this same reaction? 2 Ca3(PO4)2 + 6 SiO2 + 10C--> 6CaSiO3 + 10 CO + P4 In this reaction, how many pounds of calcium phosphate would be needed to make 100 lb of phosphorus? I got 500 How much calcium silicate would be formed as a by product? How much sand would be used up in this same reaction?Explanation / Answer
100 lb = 45.3592 Kg of Phosphours P4
Molar mass of P4 = 123.90 gm/mol
Number of moles of P4 = 45359.2/123.90 = 366.09 moles
Moles of Ca3(PO4)2 required = 2 * moles of P4 = 2 * 366.09 = 732.19 moles
Molar mass of Ca3(PO4)2 = 310.18 gm/mol
Mass of Ca3(PO4)2 required = 732.19 * 310.18 gm = 227110.6942 gms = 227.110 Kg
Mass in Lbs = 500.69 Lbs
number of moles of CaSiO3 formed = 366.09 * 6 = 2196.54 moles
Molar mass of CaSiO3 = 124.33 gm/mol
Weight of CaSiO3 formed = 2196.54 * 124.33 = 273095.81 gms = 273.095 Kg = 602.07 pounds
number of moles of SiO2 required= 366.09 * 6 = 2196.54 moles
Molar mass of SiO2 = 60.08 gm/mol
Weight of SiO2 required = 2196.54 * 60.08 = 131968.12 gms = 131.968 Kg =290.939 pounds