Calcium phosphine (Ca3P2) and water react to form calcium hydroxide and phosphin
ID: 521706 • Letter: C
Question
Calcium phosphine (Ca3P2) and water react to form calcium hydroxide and phosphine (PH3). In a particular experiment, 225.0g Ca3P2 and 125.0g water are combined.
Ca3P2(s) + H2O = Ca(OH)2(aq) + PH3(g)
How much PH3 can be produced?
How much Ca(OH)2 can be produced?
How much of the excess reactant remains when the reaction is complete?
I need step by step problem solving. I dont know what I am doing wrong, but for the first question I got 83.965g of PH3, according to the book answer this is wrong? :(
Explanation / Answer
The balanced reaction for this will be
Ca3P2 + 6H2O ---> 3Ca(OH)2 + 2PH3
1 mole of Ca3P2 reacts with 6 moles of water to produce 3 moles of calcium hydroxide and 2 moles of PH3
225.0 g of Ca3P2 is 225.0 / 182.18 = 1.24 moles
125.0 g of water = 125.0 / 18 = 6.94 moles
So we see water is the limiting reagent here.
6 mole of water will produce 2 moles of PH3
so 6.94 moles of water will produce ( 6.94 x 2) / 6 = 2.31 moles of PH3
molar mass of PH3 is 34 g / mol
so 2.31 moles = 2.31x 34 = 78.65 g
So 78.65 g of PH3 will be produced.
likewise 6 moles of water gives 3 moles of Ca(OH)2
so 6.94 moles of water will give ( 6.94 x 3 ) / 6 = 3.47 moles of calcioum hydroxide
molar mass of Ca(OH)2 is 74 g / mol
so 3.47 moles of it will be 256.8 g
So 256.8 grams of calcium hydroxide will be produced.
Now 6 moles of water requires one mole of Ca3P2 so 6.94 moles will require , ( 6.94 / 6 ) = 1.16 moles of Ca3P2
So the excess = 1.23 moles - 1.16 moles = 0.07 moles
0.07 moles of Ca3P2 = 0.07 x 182.18= 12.75 g
so 12.75 g of of Ca3P2 will remain unreacted when the reaction is complete.