Calcium reacts with O2(g) to give calcium oxide, CaO. A sample of calcium of mas
ID: 479518 • Letter: C
Question
Calcium reacts with O2(g) to give calcium oxide, CaO. A sample of calcium of mass 1.00g is reacted with excess oxygen in a calorimeter containing 1000g of water and the following observations are made:
Specific heat capacity of water: 4.184 J g^-1 C^-1
Heat capacity of calorimeter: 50 J C^-1
Initial Temperature: 22.50 C
Final Temperature: 26.25 C
What is the value of Delta Hf for CaO in KJ mol^-1?
Calcium react with O2(g) to give calcium oxide. CaO. A s ample of calcium of mass 1.00g is reacted with excess oxygen in a calorimeter containing 1000g of water and the following observations are made: specific heat capacity of water: 4.184 Jg^-1 C^-1 heat capacity of calorimeter: 50 J C^-1 initial temperature: 22.50 C final temperature: 26.25 C what is the value of delta hf for CaO in KJ mol^-1?Explanation / Answer
qsolution + qcalorimeter = qreaction
qsolution =(specific heat)solution ×masssolution ×delta Tsolution
qsolution= 4.184J/gc × (1gCa + 1000gwater) × (26.25-22.50)C
qsolution =4.184 ×1001× 3.75J
qsolution = 15705.69J = 1.57 × 104J
qcalorimeter = (heat capacity)calorimeter × delta Tcalorimeter
qcalorimeter = 50J/C × (26.25-22.50)C
qcalorimeter = 187.5J = 0.0187 × 104J
qreaction = 1.57× 104J + 0.0187 × 104J
qreaction = 1.589 × 104J
Delta Hf = -1.589 × 104J = -15.89kJ
moles of CaO
Ca +O2-----> CaO
1 mole of O2 reacts with 1 mole of Ca to give 1 mole of CaO
mole of Ca = 1g/140 = 0.025
so,moles of CaO = 0.025
DeltaHf per mole of CaO = -15.89/0.025 = -635.6kJ