Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I just need the answer to #2, I just put the other problems for the information.

ID: 501006 • Letter: I

Question

I just need the answer to #2, I just put the other problems for the information.

You are asked to prepare 500. mL of a 0.200 M acetate buffer at pH 4.90 using only pure acetic acid (MW = 60.05 g/mol, pK_a = 4.76), 3.00 M NaOH, and water. Answer the following questions regarding the preparation of the buffer. 1. How many grams of acetic acid will you need to prepare the 500 mL buffer? Note that the given concentration of acetate refers to the concentration of all acetate species in solution. 2. What volume of 3.00 M NaOH must you add to the acetic acid to achieve a buffer with a pH of 4.90 at a final volume of 500 mL? (lgnore activity coefficients.) 3. Pour the beaker contents into a 500 mL volumetric flask. Rinse the beaker several times and add the rinses to the flask. Swirl the flask to mix the solution. Add water to the mark to make the volume 500 mL. Stopper the flask and invert how many times to ensure complete mixing?

Explanation / Answer

Ac- = conjugate acid of Acetic acid

HAc=Acetic acid

The reaction between acetic acid and NaOH is as followed:

HAc + NaOH -------------------> NaAc + H2O

1 mole of NaOH is needed to make 1 mole of Ac- from HAc

pH = pka + log [Ac-/HAc]

4.90 = 4.76 + log[Ac-/HAc]

log[Ac-/HAc] = 0.14

[ Ac-/HAc] = 100.14

[ Ac-/HAc] = 1.38

500 mL=0.5 L

Total moles in buffer=0.5 L x 0.20M=0.1 moles

HAc+Ac^-=0.1 moles

and

[ Ac-/HAc] = 1.38

1.38HAc = Ac-

You have two equations:

1.) HAc + Ac-=0.1 moles

2.) 1.38HAc = Ac-

Substitute 2 into 1 and solve for HAc:

HAc + (1.38HAc)=0.1 moles

2.38HAc=0.1 moles

HAc=0.1/2.38 moles

HAc=0.042 moles

So, you need 0.1 - 0.042 =0.058 moles of Ac-

NaOH is a strong base and will deprotanate HAc to give Ac-, so 0.058 moles of NaOH are needed.

Solving for volume to obtain volume of NaOH solution needed:

moles/volume=Molarity

volume = moles / Molarity

So, volume of NaOH = 0.058/3

                                   = 0.02 L = 20 mL

20 mL of 3 M NaOH solution