I just need the answer to # 2. Thank You! All of these problems involve preparat
ID: 973029 • Letter: I
Question
I just need the answer to # 2. Thank You!
All of these problems involve preparation and use of a vaccine solution that contains an active agent in an aqueous solution. The active agent in the vaccine degrades in aqueous solutions with first-order kinetics. The half-life of the active agent in water 25 degree C is 8.4 hours. The vaccine should be administered at a concentration of at least 20 mu g/L to be fully effective. Calculate the rate constant, k_1, at 25 degree C. Be sure to include the units. Suppose a stock solution of the vaccine with a concentration of 25 mu g/L is prepared in a clinic at 8:30 am. The clinic plans to store this solution at 25 degree C and use it for all of the patients that are seen for morning appointments between 9:00 am - 12:00 noon. Is this a good practice? Justify your answer. Will the vaccine be effective for all of these patients? If not, at what time will the concentration of the active agent fall below the effective level?Explanation / Answer
Half life( t1/2) = ln2/k
k= ln2/30240 s = 2.2*10-5 s-1
So tatal time for keeping the medicine is t min ( minimum )
ln(20/25) = -2.2*10-5*t
t =10142.8 s= 2 hour 8minutes
so after 10.30 am the medicine will be not effective.