Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Prepare 250 mL of a 6% w/v solution. = 15 ml What weight of NaOH is needed to pr

ID: 524543 • Letter: P

Question

Prepare 250 mL of a 6% w/v solution. = 15 ml What weight of NaOH is needed to prepare 120 grams of a 10% w/v solution? What volume of a 10% stock solution is required to prepare 200 mL of a 1.5% solution? What weight of NaOH would be required to prepare 3000 mL of 1.5 molar solution? There are 160 g of H_2SO_4 in 400 mL of solution. What is the molarity of the solution? Make 2 L of 0.17 N HCI Given 30 mL of H_2SO_4 diluted up to 500 mL, what would be the percentage v/v? How would you make 1000 mL of 6 N HNO_3? (SG = 1.42; % purity = 70) How much 6 N HCI could be made from 20 mL of 12 M HCI?

Explanation / Answer

3. 10% w/v solution means 10gm NaOH is present in 100mL solution.

volume of 120 gm of solution = 120g/1gm/mL = 120mL (density of water = 1gm/mL)

100mL solution contains 10gm of NaOH. So, 120mL solution contains 10gm*120mL/100mL = 1.2 gm of NaOH.

Hence, to prepare the solution 1.2 gm of naOH is required.