Report all results to the correct number of significant figures. An empty flask
ID: 529652 • Letter: R
Question
Report all results to the correct number of significant figures. An empty flask weighs 127.038 g. After vaporization of a sample of volatile liquid as described in the experimental write-up, at a measured temperature of 99.8 degree C, the flask is sealed, cooled to room temperature, and weighed. The mass is now 127.405 g. The measured P_atm is 759.1 torr. The flask is rinsed and filled completely with water at 21.8 degree C. The mass of the flask is now 376.136 g. Calculate the volume of the flask from the mass of water contained in the flask and the density. Calculate the molar mass of the volatile liquid.Explanation / Answer
Q1.
m = 127.038 g of flask
mass + volatile = 127.0405
mass of volatile = 127.405-127.038 = 0.367 g of volatile
m water = 376.136-127.0405 = 249.0955 g
D = 0.9982071 g/mL
V = mass/D = 249.0955/0.9982071 = 249.542 mL
then, the volume of flask = 249.542 mL
Q2.
find MM = mas s/ mol
we need moles
PV = nRT
n = PV/(Rt) = 759.1*0.249542/(62.3*(99.+273.15))
n = 0.0081702
MM = 0.367 /0.0081702 = 44.91 g/mol