Predicting Reaction Direction and Calculating Equilibrium Concentrations roblem
ID: 558997 • Letter: P
Question
Predicting Reaction Direction and Calculating Equilibrium Concentrations roblem 4 PROBLEM: The research and development unit of a chemical company is studying the reaction of CH4 and H2S, two components of natural gas CH4(g) + 2H,s(g) CS2(g) + 4H2(g) In one experiment, 1.00 mol of CH4 1.00 mol of CS2, 2.00 mol of H2S, and 2.00 mol of H2 are mixed in a 250-mL vessel at 960°C. At this temperature, Kc = 0.036. (a) In which direction will the reaction proceed to reach equilibrium? (b) If [CH4] = 5.56 M at equilibrium, what are the equilibrium concentrations of the other substances?Explanation / Answer
CH4(g) + 2H2S(g) <===> CS2(g) + 4 H2(g)
kC = [H2]^4[CS2]/[H2S]^2[CH4]
at given conditions,
Qc = [H2]^4[CS2]/[H2S]^2[CH4]
= (2/0.25)^4*(1/0.25)/((2/0.25)^2*(1/0.25))
= 64
Qc > Kc. so that backward reaction is favourable (products converts into reactants)
at equilibrium
CH4(g) + 2H2S(g) <===> CS2(g) + 4 H2(g)
at equil 1/0.25 = 4+x 8+2x 4-x 8-4x
we know that,
[CH4] = 4+x = 5.56 M
x = 1.56
[H2S] = 8+2*1.56 = 11.12 M
[cs2] = 4-1.56 = 2.44 M
[H2] = 8-4*1.56 = 1.76 M