Part A. Calculate the concentration of KIO3 solution in moles/litres 9.5 mM / gr
ID: 633698 • Letter: P
Question
Part A.
Calculate the concentration of KIO3 solution in moles/litres
9.5 mM / gram (KIO3)
mass of KIO3 = 1.0838
added to 500mL deionized water.
Part B.
Use your closest 2 titrations to calculate the average moles of iodate ions added to the ascorbic acid solution:
(ASCORBIC ACID SOLUTION = 500mg Ascorbic Acid + binder in every tablet ~ crushed tablet weighed 1.4844 grams added to 250 mL deionized water)
Trial 1 -
Volume KIO3 added = 18.07
Trial 2 -
Volume KIO3 added = 18.08
Part C:
Calculate the average moles of Ascorbic acid in the pipetted sample used for tirtration:
(ASCORBIC ACID SOLUTION = 500mg Ascorbic Acid + binder in every tablet ~ crushed tablet weighed 1.4844 grams added to 250 mL deionized water)
Explanation / Answer
Part A
1gm of KIO3 contain =9.5 mM
1.0838 gm will contain = 9.5*1.0838=10.296 mM
Concentration : no. of moles of KIO3/ Volume of solvent= 10.2961 mM/0.5 L =2.05922 * 10^-2 moles/Litres (ans)
Part B
1st trail
no.of moles of KIO3 =2.05922*10^-2 * 0.01807=3.721 *10^-4 moles
2nd trail
no.of moles of KIO3 =2.05922*10^-2 * 0.01808=3.723 *10^-4moles
Average No. of moles of Iodate ion added =3.722 *10^-4 moles
Part C
Average No. of moles of Iodate ion added =3.722 *10^-4 moles= average no. of moles of ascorbic acid in the pipetted sample (As at equivalence point no. of moles ofIodate ion and ascorbic acid will be same)