IF anyone can help me with this involved question it would be greatly appreaciat
ID: 810294 • Letter: I
Question
IF anyone can help me with this involved question it would be greatly appreaciated.
the following data were collected from two separate experiments for the following reaction in aqueous, by measuring the number of moles of Hg2Cl2 that precipated per liter per minute
2HgCl2(aq) + C2O4^2-(aq) ---> 2Cl-(aq) + 2CO2(g) Hg2Cl2 (s)
Experiment 1 Experiment 2
time HgCl2 mol/L excess C2O4^2- C2O4^2- mol/L excess HgCl2
0 0.150 0.300
3.33 0.0843 0.283
5.00 0.0755 0.275
6.67 0.0676 0.268
8.33 0.0606 0.261
10.00 0.0543 0.254
16.67 0.0340 0.229
23.33 ? ?
b.) Write the integrated rate law and the rate constant (K') with respect to HgCl2 and the integrated rate law and rate constant (K'') with respect to C2O4^2-
Explanation / Answer
we see from the experimented values that when time changes the rate is changing
The rate is changing with same trend as change in conc in HgCl2 is changing
So Rate law with respect to [HgCl2]
Rate = K'[HgCl2]
As it is first order so
Rate = K'(a-x)
K' = Rate/(a-x) =0.03934/0.0657 = 0.599 min-1
For C2O4 2-
Rate is changing with same trend as change in conc is changing
Rate = K"[C2O4 2-] with respect to [C2O4 2-]
for first order
Rate = K"(a-x)
k" = Rate/a-x = 0.0048/0.008 = 0.6 min-1