Mass of empty flask and cover: 120.02 Mass of flask/cover/vapor: 120.76 Temperat
ID: 878058 • Letter: M
Question
Mass of empty flask and cover: 120.02
Mass of flask/cover/vapor: 120.76
Temperature of vapor, in Celsius: 95.0 degrees Celsius
Temperature of vapor, Kelvin: 368 K
Pressure of vapor, mm Hg: 754.9 mm Hg
Pressure of vapor, atm: 0.9933 atm
Mass of flask/cover with water, grams: 277.91 g
Temperature of water in flask, degrees Celsius: 26 degrees Celsius
Density of water at this temperature, g/mL: 0.99681 g/mL
Volume of flask: 282 mL
Moles of vapor in flask: 0.00927 mol
-What is the molar mass of vapor?
Explanation / Answer
Molar mass of sample= mass of sample/ moles of sample
Mass of vapor = 120.76-120.02= 0.74 gms
Volume of flask at STP = 225*(0.9933/1)273/368=165.79ml =0.166 liter
1 gmole occupies 22.4 liters
0.165 liters corresponds to =0.166/22.4 =0.007411 moles
Molar mass= mass/ moles= 0.74/0.007411=99.95 g/mol