Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mass of empty crucible = 88.000g total mass of crucible after adding 5g of CuSO4

ID: 1015824 • Letter: M

Question

Mass of empty crucible = 88.000g total mass of crucible after adding 5g of CuSO4*X(H2O) (Copper sulfate hydrate = 93.000g; vol = 2.2ml) place the crucible on the burner and wait approximately 1 - 2 minutes for all of the water molecules be release total mass of the crucible and its contents after cool off = 91.196g; vol = 0.98 ml Magnesium Chloride Hydrate mass of empty crucible = 90 000g total mass of crubicle after adding 5g of magnesium chloride hydrate, mgcl2*X(H2O) = 93.000g; vol = 3.2 ml place the Crucible on the burner and Wait approximately 1 - 2 minutes for all of the water molecules be released total mass of the crucible and its contents after cool off = 90.342g;vol = 1.0ml

Explanation / Answer

Experiment 1 : CuSO4.x(H2O)

mass of water in the sample = 93 - 91.196 = 1.804 g

moles of water in the sample = 1.804 g/18 g/mol = 0.1002 mol

mass of pure salt in the sample = 91.196 - 88 = 3.196 g

moles of pure salt in the sample = 3.196 g/159.6086 g/mol = 0.0200 mol

ratio of moles of water to moles of salt in the sample = 0.0200/0.1002 = 5

Experiment 2 : MgCl2.x(H2O)

mass of water in the sample = 93 - 90.342 = 2.658 g

moles of water in the sample = 2.658 g/18 g/mol = 0.1476 mol

mass of pure salt in the sample = 90.342 - 90 = 0.342 g

moles of pure salt in the sample = 0.342 g/95.211 g/mol = 0.0036 mol

ratio of moles of water to moles of salt in the sample = 0.1476/0.0036 = 41