Map dth General Chemistr University Science Books presented by Sapling Lea Donal
ID: 921297 • Letter: M
Question
Map dth General Chemistr University Science Books presented by Sapling Lea Donald McQuarrie. Peter A Rock .Ethan Gallogly If a solution containing 113.81 g of silver chlorate is allowed to react completely with a solution containing 12.53 g of lithium chloride, how many grams of solid precipitate will be formed Number 42.36 How many grams of the reactant in excess will remain after the reaction? Number 1.4 Assuming complete precipitation, how many moles of each ion remain in solution? If an ion is no longer in solution, enter a zero (0) for the number of moles. Number Number mol mol CI Li Number Ag CIO mol molExplanation / Answer
the reaction is given by
AgCl03 + LiCl ---> AgCl (s) + LiCl03
we know that
moles = mass / molar mass
so
moles of AgCl03 = 113.81 / 191.319
moles of AgCl03 = 0.60
now
moles of LiCl = 12.53 / 42.394
moles of liCl = 0.3
now
consider the reaction
AgCl03 + LiCl ---> AgCl (s) + LiCl03
moles of AgCl03 reacted = moles of LiCl added = 0.3
so
moles of AgCl03 remainign = 0.6 - 0.3 = 0.3
moles of LiCl remaining = 0.3 - 0.3 = 0
moles of AgCl formed = 0.3
moles of LiCl03 formed = 0.3
now
the precipitate here is AgCl
so
mass of AgCl = moles x molar mass
so
mass of AgCl formed = 0.3 x 143.32
mass of AgCl formed = 42.36
so
42.36 grams of precipitate is formed
now
excess mass of AgCl03 = 0.3 x 191.319
excess mass of AgCl03 = 57.4
so
57.4 grams of excess reactant remain after the reaction
now
Li+ moles = 0.3
chloride moles = 0
Ag+ moles = 0.3
Cl03- moles = 0.6