Strong base is dissolved in 715 mL of 0.400 M weak acid (Ka = 4.38 × 10-5) to ma
ID: 931299 • Letter: S
Question
Strong base is dissolved in 715 mL of 0.400 M weak acid (Ka = 4.38 × 10-5) to make a buffer with a pH of 4.01. Assume that the volume remains constant when the base is added. HA(aq) + OH- (aq) -->H2O(l) + A-(aq)
A.) Strong base is dissolved in 715 mL of 0.400 M weak acid (Ka = 4.38 × 10-5) to make a buffer with a pH of 4.01. Assume that the volume remains constant when the base is added. HA(aq) + OH- (aq) -->H2O(l) + A-(aq)
A. )I found the PKA, which is 4.36 and the mol of HA is .286.
B.)When the reaction is complete, what is the concentration ratio of conjugate base to acid? [A-]/[HA]=?
C.)How many moles of strong base were initially added? moL[OH-]= ?
Explanation / Answer
we know that
for buffers
pH = pKa + log [ conjugate base / acid ]
so
pH = pKa + log [ A- / HA]
given
pH = 4.01
pKa = 4.36
so
4.01 = 4.36 + log [ A- / HA]
[A-/HA] = 0.447
the ratio is 0.447
c)
we know that
moles = molarity x volume (L)
so
initially
moles of HA = 0.4 x 0.715 = 0.286
let
moles of base added be y
now
the reaction is
HA + OH- --> A- + H20
now
moles of HA reacted = moles of OH- added = y
moles of A- formed = moles of HA reacted = y
now
finally
moles of HA = 0.286 - y
moles of A- = y
now
[A- / HA] = 0.447
so
y / ( 0.286 -y) = 0.447
y = 0.089
so
0.089 moles of strong base were initially added