Strong base is dissolved in 695 mL of 0.400 M weak acid (Ka = 3.77 × 10-5) to ma
ID: 943170 • Letter: S
Question
Strong base is dissolved in 695 mL of 0.400 M weak acid (Ka = 3.77 × 10-5) to make a buffer with a pH of 3.94. Assume that the volume remains constant when the base is added.
Strong base is dissolved in 695 mL of 0.400 M weak acid (Ka 3.77 × 10°) to make a buffer with a pH of 3.94. Assume that the volume remains constant when the base is added. HA(aq) + OH . (aq) H,04-A-(aq) Calculate the pKa value of the acid and determine the number of moles of acid initially present. Number Number mol HA When the reaction is complete, what is the concentration ratio of conjugate base to acid? A- [HA]-10 Number How many moles of strong base were initially added? Number mol OHExplanation / Answer
1) we know that
pKa = -log Ka
so
pKa = -log 3.77 x 10-5
pKa = 4.42366
so
pKa of the acid is 4.42366
2)
now
we know that
moles = molarity x volume (L)
so
moles of acid = 0.4 x 695 x 10-3
moles of acid = 0.278
3)
we know that
for buffers
pH = pKa + log [A-/HA]
soo
3.94 = 4.42366 + log [A-/HA]
[A-/HA] = 0.32835
4)
let y moles of OH- be added
the reaction is
HA + OH- --> A- + H20
then
[HA] = 0.278 - y
[A-] = y
so
y / (0.278-y) = 0.32835
y = 0.0687
so
0.0687 mol of OH- is added