Please help A.)A 1.0-L buffer solution contains 0.100 mol HC2H3O2 and 0.100 mol
ID: 965346 • Letter: P
Question
Please help
A.)A 1.0-L buffer solution contains 0.100 mol HC2H3O2 and 0.100 mol NaC2H3O2. The value of Ka for HC2H3O2 is 1.8×105.
Calculate the pH of the solution, upon addition of 0.085 mol of NaOH to the original buffer.
B.Calculate the
pH of the buffer that results from mixing 51.0 mL of a 0.488 M solution of HCHO2 and 16.0 mL of a 0.571 M solution of NaCHO2. The Kavalue for HCHO2 is 1.8×104.
C.Consider a buffer solution that is 0.50
M in NH3and 0.20 M in NH4Cl. For ammonia, pKb=4.75.
Calculate the pH of 1.0 L of the solution, upon addition of 49.00 mL of 1.0 MHCl.
D.)A 1.0-
L buffer solution contains 0.100 molHC2H3O2 and 0.100 molNaC2H3O2. The value of Ka for HC2H3O2 is 1.8×105.
Calculate the pH of the solution upon addition of 19.1 mL of 1.00 MHCl to the original buffer.
Explanation / Answer
Please help
A.)A 1.0-L buffer solution contains 0.100 mol HC2H3O2 and 0.100 mol NaC2H3O2. The value of Ka for HC2H3O2 is 1.8×105.
Calculate the pH of the solution, upon addition of 0.085 mol of NaOH to the original buffer.
this is a buffer so
pH = pKa + log(A-/HA)
After adding base, we change acid to conjugate so:
mmol of HA = 0.1 - 0.085 = 0.015
mmol of A- = 0.1 + 0.085 =0.185
pH = 4.75 + log(0.185/0.015) = 5.84
pH of buffer after addition = 5.84
NOTE: Please consider posting multiple questions in multiple set of Q&A-. We are not allowed to answer to multilpe questions in a single set of Q&A.