Commercial silver plating operations frequently use a solution containing the co
ID: 992401 • Letter: C
Question
Commercial silver plating operations frequently use a solution containing the complex [Ag?(CN)_2]^- ion. Because the formation constant K_1 is quite large, this procedure ensures that the free Ag^+ concentration in solution is low to promote uniform electrodeposition. In one process, a chemist added 9.0 L of 5.4M NaCN to 90.0 L of 0.17 M AgNO_3. Calculate the concentration of free Ag^+ ions at equilibrium. K_1 for this reaction is 1.0 times 10^21. times 10^_________M Enter your answer in scientific notation.Explanation / Answer
moles of NaCN = 5.4 M x 9 L = 48.6 mols
moles of AgNO3 = 0.17 M x 90 L = 15.3 mols
Ag+ + 2CN- <==> [Ag(CN)2]-
formed [Ag(CN)2]- = 15.3 mols/99 L = 0.154 M
remaining [CN-] = (48.6 - 2 x 15.3)mol/99 L = 0.182 M
Ag+ + 2CN- <==> [Ag(CN)2]-
initial - 0.182 0.154
change +x +2x -x
Eq +x 0.182+2x 0.154-x
----
Kf = 1 x 10^21 = (0.154 -x)/(x)(0.182 + 2x)^2
4 x 10^-21x^3 + 7.28 x 10^20x^2 + 3.3 x 10^19x - 0.154 = 0
Free [Ag+] = x = 4.66 x 10^-21 M