Commercial ultracentrifuges can rotate at rates of 100,000 rpm (revolutions per
ID: 1317444 • Letter: C
Question
Commercial ultracentrifuges can rotate at rates of 100,000 rpm (revolutions per minute). As a consequence, they can create accelerations on the order of 800,000g. (A "g" represents an acceleration of 9.8 m/s2.) Find the distance from the rotation axis of the sample chamber in such a device. Calculate the speed of an object traveling under the given conditions.
Find R= in meters
Find v= in m/s
(feedback that was given from my wrong ansers: "An ultracentrifuge spins at 100,000 revolutions per minute (rpm) and experiences an acceleration of 800,000g. We first need to convert the speed of the centrifuge from rpm to m/s. For now, we will write the speed in terms of R, the radius of the centrifuge R. Using a =v^2/R,we can first calculate R and then use R to calculate the linear speed of a sample chamber along the rim of the device.")
Explanation / Answer
apply centripetal accleration a = v^2/r or rw^2
here a = 800000 *9.8
and W = 100000*2pi/60 = 10466.67 rad/s
so
Radius R = a/w^2
R = 800000*9.81/(10466.67)
R = 750 m
----------------------
now use V = rw
so
V = 750 * 10466.67
V = 7850 km/s