Consider the following reaction in aqueous solution, 5Br^-(aq) + BrO_3^-(aq) + 6
ID: 993502 • Letter: C
Question
Consider the following reaction in aqueous solution, 5Br^-(aq) + BrO_3^-(aq) + 6H^+(aq) --> 3Br_2(aq) + 3H_2O(l), if the rate of appearance of Br_2 at a particular moment during the reaction is 0.075 M s^-1, what is the rat e of disappearance (in M s^-1) of Br^- at that moment? (show work) (a) .075 Ms^-1 (b) 0.042 Ms^-1 (c) 0.050 Ms^-1 (g)0.125Ms^-1 (e) 0.032 Ms^-1 The decomposition of tetramethyl tin, Sn(CH_3)_4, is reported by Vemulapalli to depend on temperature. The first-order rate constants at several temperatures are given below. Deduce the activation energy and pre-exponential factor for this reaction using only one of the appropriate plots,, (A rightarrow D) from the attached graphs. T, degree C 442 452 461 472 482 492 k(s^-1) 6.9 times 10^-4 1.6 times 10^-3 3.1 times 10^-3 7.0 times 10^-3 1.61 times 10^-2 2.81 times 10^-2 (a) 135.45 kJ/mol; A= 7.09 times 10^12 (b) 340.61 kJ/mol; A= 5.43 times 10^21 J (c) 0.622 kJ/mol, A= 3.171 times 10^17 (d) 501 kJ/mol, A=1.61 times 10^26 At 400K, the half-life for the decomposition of a sample of a gaseous compound initially at 55.5 kPa was 340 s. When the pressure was 28.9 kPa, the half-life was 178s. Determine the order of the reaction. (a) n= In(340/178)/In(55.5/28.9) (b) n = 1 - In(340) - In(178)/In(55.5) - In(28.9) (c) n = In(178/340)/In(55.5/28.9) (d) n = 1 - In(55.9) - In(28.9)/In(340) - In(178) (e) n = In(340) - In(178)/In(55.5) - In(28.9) There are many mathematically acceptable solutions for the Schrodinger equation for any particular system, but only certain ones are physically acceptable. This is because (a) Physically acceptable wave functions must be finite, single valued, and continuous; and have a continuous first derivative (b) All wave functions must be complex (c) All physically quantities are real (d) All solutions must be eigenfunctions of the momentum operatorExplanation / Answer
Ans= 9 (A)
From equation we can write
Rate of Disappearance= -1/5 [Br-1] = - [BrO3]- = -1/6 [H+]
and Rate of appearance = 1/3[Br2]= 1/3[H2O ]
As we know rate of dis appearance = rate of appearance
So 1/3[Br2] = 1/5 [Br-1]
[Br-1] = 5/3 [Br2] = 5/3 * 0.075 = 0.125 MS-1