Mass of pure acetylsalicylic acid used to prepare the 250 mL pure aspirin stock
ID: 1067880 • Letter: M
Question
Mass of pure acetylsalicylic acid used to prepare the 250 mL pure aspirin stock standard solution and the concentration (mg/mL) of this solution. (200.5 mg/250 ml)/1000 L = 0.0008 mg/L times 1000 mL = 0.8020 mg/mL Concentration (mg/ml.) and absorbance for each of the four standard acetylsalicylic acid solutions prepared C_1 V_1 = C_2 V_3 0.8020 mg/ml times 10 ml = C_2(100 ml) C_1 = 0.08 mg/ml Volume and absorbance for each of the three "unknown" aspirin tablet solutions prepared. Beer's Law plot and equation for the line (calculated using Excel). y = 6.005x + 0.017 Concentration of each "unknown" aspirin tablet solution determined using the Beer's Law plot. y = 6.005x + 0.017 C = A - B/M = 0.555 -0.017/6.005 = 0.0896 mg/ml Calculated mass of acetylsalicylic acid in the tablet for each "unknown" aspirin tablet solution prepared.Explanation / Answer
given concentrations ( Calculated from Beer law plot)
Concentration (mg/mL) solution Volume(ml) mass (mg)= concenttation* volume
0.0896 10 0.0896*10 =0.896
0.0548 6 0.0548*6=0.3288
0.0313 4 0.0313*4= 0.1252