A very long wire carries an I 1 = 7.17 A current along the x axis and another lo
ID: 1284383 • Letter: A
Question
A very long wire carries an I1 = 7.17 A current along the x axis and another long wire carries an I2 = 5.76 A current along the y axis.
What is the magnetic field at point P located at x = 3.86 m and y = 2.12 m? Use out of the page as the positive direction.
254ae5aa3adfbc89dc1b2e4a62e6c12dfab03ff6 A very long wire carries an I1 = 7.17 A current along the x axis and another long wire carries an I2 = 5.76 A current along the y axis. What is the magnetic field at point P located at x = 3.86 m and y = 2.12 m? Use out of the page as the positive direction.Explanation / Answer
B = mu0/(2pi)*(Ix/dy-Iy/dx)
B = mu0/(2pi)*(7.17/2.12-5.76/3.86)
mu0 is called the permeability of free space. If is defined to be 4pi x 10^-7 H/m
B = 4pi x 10^-7/(2pi)*(7.17/2.12-5.76/3.86)
= 1.0588 * 10-7 T