A very long wire carries an I 1 = 7.17 A current along the x axis and another lo
ID: 1284627 • Letter: A
Question
A very long wire carries an I1 = 7.17 A current along the x axis and another long wire carries an I2 = 5.76 A current along the y axis.
What is the magnetic field at point P located at x = 3.86 m and y = 2.12 m? Use out of the page as the positive direction.
Hints:
What is the magnetic field due to one single straight wire?
How does the magnitude of the magnetic field depend on the distance from the wire?
What is the direction of the magnetic field around a straight wire? Which hand do you use?
How do you add two magnetic fields together?
Explanation / Answer
http://www.supremewriters247.us/ will help you improve your gardes