Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A very long wire carrying a conventional current of 4.1 amperes is straight exce

ID: 1838117 • Letter: A

Question

A very long wire carrying a conventional current of 4.1 amperes is straight except for a circular loop of radius 7 cm (see the figure above). Calculate the approximate magnitude and direction of the magnetic field at the center of the loop. Note, In the figure above, the direction) is out of the page, and the direction k is Into the page. B = 2.27 times 10^-4, direction = k B = 9.10 times 10^-5 [T], direction = e B = 2.27 times 10^-4 m. direction = a B = 4.85 times 10^-5[T], direction = i B = 7.32 times 10^-5[T], direction = k

Explanation / Answer

due to circular part:

B1 = u0 I / 2 R = (4pi x 10^-7 x 4.1) / (2 x 0.07) = 3.68 x 10^-5 T out of page

due to straight wire:

B2 = u0 I / 2 pi R = (4pi x 10^-7 x 4.1) / (2 x pi x 0.07)

B2 = 1.17 x 10^-5 T out of page.

Bnet = B1 + B2 = 4.85 x 10^-5 T out of page


Ans: 4th option