Consider the circuit shown for which R 1 =3.0 M?, R 2 =0.9 M?, R 3 =3.9 M?, R 4
ID: 1323094 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown for which R1=3.0 M?, R2=0.9 M?, R3=3.9 M?, R4=4.8 M?, C=5.4 ?F,and E=19.0 V. For charging, we open S2 and close S1. For discharge, after a full charge, we open S1 then close S2.
a) What is the charge time constant for the circuit? Answer in units of seconds.
b) What is the discharge time constant for the circuit? Answer in units of seconds.
After fully discharging the circuit, we close S2 and then close S1. The capacitor will charge.
c) What is in micro-amps the current through R2 once the capacitor is fully charged?
d) What is in micro-amps the current through R3 once the capacitor is fully charged
Consider the circuit shown for which R1=3.0 M?, R2=0.9 M?, R3=3.9 M?, R4=4.8 M?, C=5.4 ?F,and E=19.0 V. For charging, we open S2 and close S1. For discharge, after a full charge, we open S1 then close S2. a) What is the charge time constant for the circuit? Answer in units of seconds. b) What is the discharge time constant for the circuit? Answer in units of seconds. After fully discharging the circuit, we close S2 and then close S1. The capacitor will charge. c) What is in micro-amps the current through R2 once the capacitor is fully charged? d) What is in micro-amps the current through R3 once the capacitor is fully chargedExplanation / Answer
Taking ?= pico
a) Charging Time constants = 8.7Mohms * 5.4pF = 46.98micro sec = 46.98*10-6 seconds
b) Discharging Time constant = 4.8Mohms * 5.4pF = 25.92micro sec = 25.92*10-6 seconds
c)After fully charging no current passes through C so current through R2= 0Amps
d) After fully charging no current through C = 0 so
current through R3= 19V /117Mohms = 0.1624micro Amps
Taking ?= micro
a) Charging Time constants = 8.7Mohms * 5.4microF = 46.98seconds
b) Discharging Time constant = 4.8Mohms * 5.4microF = 25.92seconds
c)After fully charging no current passes through C so current through R2= 0Amps
d) After fully charging no current through C = 0 so
current through R3= 19V /117Mohms = 0.1624micro Amps
Taking ?= nano
a) Charging Time constants = 8.7Mohms * 5.4pF = 46.98milli sec = 46.98*10-3 seconds
b) Discharging Time constant = 4.8Mohms * 5.4pF = 25.92milli sec = 25.92*10-3 seconds
c)After fully charging no current passes through C so current through R2= 0Amps
d) After fully charging no current through C = 0 so
current through R3= 19V /117Mohms = 0.1624micro Amps