Class Management I Help Chapter 17 Homework Begin Date: 5/18/2015 12:00:00 AM Du
ID: 1393118 • Letter: C
Question
Class Management I Help Chapter 17 Homework Begin Date: 5/18/2015 12:00:00 AM Due Date: 6/4/2015 11:59:00 PM End Date: 6/9/2015 11:59:00 PM (8%) Problem 2: A physicist at a fireworks display times the lag between seeing an Medium explosion and hearing its sound, and finds it to be 0A35s. Gases at OTC Sea Water Air 331 Human tissue 1540 Carbon dioxide 250 Solids (longitudinal or bulk) oxygen Vulcanized rubber 54 Helium 955 Polyethylene 920 1200 Marble 3810 Hydrogen Liquids at 20"C Glass, Pyrex Ethanol Mercury 5120 Mater.fresh 1180 5teel 50% Part (a) How far away is the explosion, in meters, if the air temperature is 24°C and if you neglect the time taken for light to reach the physicist 50% Part b) Calculate the distance, in meters, to the explosion taking the speed of light into account. (Note that this distance is negligibly greater than what you found in part (a))Explanation / Answer
a) v= 331?(1+24/273.15)= 345.2353502 m/s
d0 = 345.2*0.435=150.1773773 m
b) d1=(0.435+150.1773773/299792458)*345.2353502= 150.1775503[m]
---------------------------------------...
?d= 1.729