Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R = 6.60 and V = 19.0 V.

ID: 1397734 • Letter: C

Question

Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R = 6.60 and V = 19.0 V.)

(a) Find the equivalent resistance of the circuit in the figure.    

(b) Find each current in the circuit.

I5 = A


(c) Find the potential difference across each resistor.

(d) Find the power dissipated by each resistor.

I1 = A I2 = A I3 = A I4 = A

I5 = A


(c) Find the potential difference across each resistor.

Vac = V Vce = V Vcd = V Ved = V Vfd = V Vdb = V

(d) Find the power dissipated by each resistor.

Pac = W Pce = W Pcd = W Ped = W Pfd = W Pdb = W

Explanation / Answer

The points e and f are at the same potential. so the resistances of 9.0 Ohm (current I5) and the resistance of R=6.6 omh (current I4) are in parallel. The equivalent resistance of these two resistances is

Req1=9.0 Ohm*6.6 Ohm/(15.6 ohm)=3.81 Ohm

then Req1 and the resistance 2.4 Ohm are direct so the new Req2=Req1+2.4 Ohm=6.21 Ohm,

now the resistance Req2 is in parallel with the resistance R=6.6 Ohm (current I2)

Req3=Req2*6.6 Ohm/(Req2+6.6 Ohm)=3.2 Ohm

and finally Req3 is now in direct with the resistance 6.6 ohm located between points a and c, and the other resistance R located beween points d and b so the final equivalent resistance is

Reqf=16.4 Ohm

_____________________________________________________________________________

The potencial delta V=I1*Reqf

I1=delta V/Reqf=1.16 Amp

I2= 0.56 Amp

I3=0.59 Amp

I4=0.34 Amp

____________________________________________________________________________

Delta Vac=1.16 Amp*6.6 ohm=7.64 Volts

Delta Vcd=0.56 Amp*6.6 Ohm=3.7 Volts

Delta Vdb=1.16 Amp*6.6 ohm=7.64 Volts

Delta Vce=0.59 Amp*2.4 Ohm=1.41 Volts

Delta Ved=0.34 Amp*6.6 ohm=2.24 Volts

Delta Vfd=0.25 Amp*9.0 ohm=2.25 Volts

______________________________________________________________________________

The power are

Pac=I1^2*6.6=8.88 W

Pce=I3^2*2.4 Ohm=0.83 W

Pcd=I2^2*6.6 Ohm=2.07 W

Ped=I4^2*6.6 Ohm=0.76 W

Pfd=I5^2*9.0Ohm=0.56 W

Pdb=8.8 W