Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R = 7.8 O and V = 18 V.)

ID: 2051538 • Letter: C

Question

Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R = 7.8 O and V = 18 V.)
http://i.imgur.com/gL3Yp.gif

(a) Find the equivalent resistance of the circuit in the figure.
____

(b) Find each current in the circuit.
I1 = _____ A
I2 = _____ A
I3 = _____ A
I4 = _____ A
I5 = _____ A

(c) Find the potential difference across each resistor.
Vac = _____ V
Vce = _____ V
Vcd = _____ V
Ved = ____ V
Vfd = _____ V
Vdb = _____ V

(d) Find the power dissipated by each resistor.
ac = _____ W
ce = ____ W
cd = _____ W
ed = ______ W
fd = _____ W
db = ______ W

Explanation / Answer

Sorry for the mistake Vce was also wrong previously, please check the correction: ?Vac = R (i1) = 7.8 x 0.939 = 7.3242 V ?Vce = 2.4 x i3 = 2.4 x 0.5095 = 1.2228 V ?Vcd = R (i2) = 7.8 x 0.4295 = 3.3501 V ?Ved = R (i4) = 7.8 x 0.2729 = 2.1286 V ?Vfd = 9.0 x i5 = 9 x 0.2366 = 2.1294 V ?Vdb = R (i1) = 7.8 x 0.939 = 7.3242 V Power dissipated: P = VxI ac = ?Vac x i1 = 7.3242 x 0.939 = 6.877 W ce = ?Vce x i3 = 1.2228 x 0.5095 = 0.6230 W cd = ?Vcd x i2 = 3.3501 x 0.4295 = 1.4388 W ed = ?Ved x i4 = 2.1286 x 0.2729 = 0.5809 W fd = ?Vfd x i5 = 2.1294 x 0.2366 = 0.5038 W db = ?Vdb x i1 = 7.3242 x 0.939 = 6.877 W