Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R =6.6 ? and ? V =12V.)

ID: 2154146 • Letter: C

Question


Consider the circuit shown in the figure below. (AssumeR=6.6?and?V=12V.)

I1= A I2= A I3= A I4= A I5= A Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R=6.6?and?V=12V.) (a) Find the equivalent resistance of the circuit in the figure. ? (b) Find each current in the circuit. I1= A I2= A I3= A I4= A I5= A (c) Find the potential difference across each resistor. ?Vac= V ?Vce= V ?Vcd= V ?Ved= V ?Vfd= V ?Vdb= V (d) Find the power dissipated by each resistor. pac= W pce= W pcd= W ped= W pfd= W pdb= W

Explanation / Answer

Equivalent resistance = 16.4 ohms

I1 = 0.732
I2 = 0.354
I3 = 0.377
I4 = 0.217
I5 = 0.159

Vac = 4.83, Pac = 3.536
Vcd = 2.341, Pcd = 0.827
Vce = 0.905, Pce = 0.341
Ved = 1.436, Ped = 0.311
Vfd = 1.436, Pfd = 0.2275
Vbd = 4.83, Pbd = 3.517

I in the circuit = V/16.4

If two resistors are connected in series, I is same. V = IR =>V1/V2 = R1/R2

If two resistors are connected in parallel, V is same. V= IR =>I1R1 = I2R2

Like this we can solve for I and V of each resistor

Power dissipated = i2 * R, where i is current passing through that resistor and R = Resistance