Consider the circuit shown in the figure below. Use the following as necessary:
ID: 1401329 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the figure below. Use the following as necessary: R1 = 6.00 , R2 = 1.30 , and V = 7.00 V.
(a) Calculate the equivalent resistance of the R1 and 5.00 resistors connected in parallel.
(b) Using the result of part (a), calculate the combined resistance of the R1, 5.00 , and 4.00 resistors.
(c) Calculate the equivalent resistance of the combined resistance found in part (b) and the parallel 3.00 resistor.
(d) Combine the equivalent resistance found in part (c) with the R2 resistor.
(e) Calculate the total current in the circuit.
A
(f) What is the voltage drop across the R2 resistor?
V
(g) Subtracting the result of part (f) from the battery voltage, find the voltage across the 3.00 resistor.
V
(h) Calculate the current in the 3.00 resistor.
A
Explanation / Answer
multiple parts according to chegg guidelines can only solve three parts)
r1= 6ohms and 5 ohms are in parallel so combined resistance is
1/R(eq) = 1/6 + 1/5
R(eq) = 2.7272 ohms ---------------part 1)
now R(eq) is in series with 4 ohms so combined resistance will be
R(eq1) = 2.7272 + 4 = 6.7272 ohms -------------part 2)
now R(eq1) = 6.7272 ohms is in parallel with 3 ohms so combined resistance will be
1/R(eq2) = 1/6.7272 + 1/3
R(eq2) = 2.07477 ohms -------------------------part 3)
now R(eq2) = 2.07477 ohms in series with R2=1.30 ohms
so R(final) = 2.07477 ohms + 1.30 ohms = 3.3747 ohms -----------part 4)